BYSTRZAK 01-08-2017 - Maminy Galimatias

Maminy Galimatias
Przejdź do treści

Menu główne:

BAWIMY SIĘ I UCZYMY
    
Jeśli ktoś z Was, nie zna jeszcze Akademii Twórczego Rozwoju BYSTRZK to........ niechaj dzierżąc w dłoni kubek z gorącą, aromatyczną herbatką, rozsiądzie się wygodnie w fotelu i zapozna się z krótką mą opinią na temat tego, czy warto posyłać tam nasze pociechy, czy warto "tracić" czas na kolejne pseudo szkółki i co nasze pociechy (a wraz z nimi i my) zyskają uczęszczając na bystrzakowe zajęcia?
Już na spotkaniu organizacyjnym BYSTRZAK zrobił na nas - Rodzicach bardzo pozytywne wrażenie. Nie tylko dzięki niezwykle ciepłej i pełnej pasji Pani Karolinie, która w sposób ciekawy i rzeczowy, cierpliwie odpowiadała na nasze pytania, ale dzięki samej idei Akademii Twórczego Rozwoju. Dziedzic nasz, z nieukrywaną ciekawością i zainteresowaniem rozsiadł się na włochatym pomarańczowym dywanie i z otwartą buzią wsłuchiwał się w pierwszy bystrzakowy "wykład". Powiecie, że każde pokazowe zajęcia zorganizowane są w taki sposób, aby urzec, wręcz zahipnotyzować swych potencjalnych kursantów, którzy swym słodkim trele, wpłynął na naszą - rodzicielską decyzję. Że dobór tematów i sposób prowadzenia takich pokazowych zajęć nie jest przypadkowy, a spotkania wypchane są po brzegi atrakcjami i ciekawostkami a później jest jak jest. Zwyczajnie i drogo. Nic bardziej mylnego !!!!! Sala jest czysta, jasna i przestronna.  Piękna nieszablonowa grafika w postaci mapy świata rozmieszczona na dużej ścianie wraz z pomarańczowym, włochatym dywanem tworzą bardzo cieple i przyjazne otoczenie.
Dzieci „pracują” przy stołach, mając swobodny dostęp do materiałów związanych z tematyką zajęć. Po każdym spotkaniu mamy okazję obejrzeć prace, tudzież skosztować produktów wykonanych podczas zajęć np. klusek.

Zajęcia prowadzone są w kilkuosobowych grupach a ich tematyka dostosowana jest do wieku uczestników zajęć i tak:
- 12-24 miesiące – Bystrzakowe rozwijaki
- 3 lata – Kolorowy świat
- 4-5 lat – Tajemnicza planeta
- 6 lat – Kraina przygód
- 7-8 lat – Wehikuł czasu
- 9-11 lat -  Drużyna wynalazców.
 

Nasz 5-letni Dziedzic (w chwili obecnej prawie dorosły sześciolatek) uczestniczył w całorocznym kursie pod hasłem - "Tajemnicza planeta", na którym to, poprzez "wędrówkę" po ojczyźnie poznawał legendy i ciekawe historie poszczególnych regionów naszego kraju. Pewnie nieliczni z Was słyszeli legendę o kluskowej bramie, duchu kopalni czy też o gołębiach. Tak, tak, takich nieznanych nam legend jest wieeeeeeele. No wiec, czego w BYSTRZAKU uczą się nasze pociechy ?? Przede wszystkim ćwiczą:
- spostrzegawczość,
- wyobraźnię i twórcze myślenie,
- techniki pamięciowe i koncentrację oraz tworzą swoje własne mapy myślowe,
- współdziałanie w grupie,
- rozwijają ciekawość otaczającym światem poprzez różnorakie eksperymenty i doświadczenia, dostosowane oczywiście do wieku "studentów",
- komunikatywność oraz wyrażanie własnych poglądów, (choć owe cechy i umiejętności u naszego Macieja są niezwykle rozwinięte ;)

Każde półtoragodzinne spotkanie, w zależności od kategorii wiekowej, zakończone jest eksperymentem, bądź też wykonaniem innego zadania związanego z  tematyką danego spotkania. I tak, wspomniane już przeze mnie spotkanie z legendą o kluskowej bramie uwieńczone zostało przygotowaniem przez kursantów klusek śląskich.
Dzieci zdobywają wiedzę poprzez działanie, przeżywanie i odkrywanie. Rozwijają naturalną ciekawość otaczającego nas świata. Nie raz znaleźliśmy się pod ostrzałem wszelkiej maści pytań, począwszy od tych łatwych i przyjemnych a skończywszy na tych trudnych i mało wygodnych ;) Nie raz musieliśmy sięgnąć w ciemne otchłanie naszych umysłów aby odgrzebać wiedzę zdobytą dawno, dawno temu.
Nic tak nie motywuje do działania i poszerzania swojej wiedzy, jak bycie Rodzicem ciekawskiego pięciolatka. A co ma powiedzieć Rodzic ciekawskiego pięciolatka uczęszczającego do Akademii Twórczego  Rozwoju BYSTRZAK ? Może sobie z czystym sumieniem i nieukrywaną skromnością POGRATULOWAĆ, jedynej i słusznej decyzji jaką było zapisanie swej latorośli na te zacne zajęcia.
Naszą przygodę z BYSTRZAKIEM zaczęliśmy we wrześniu 2016 r. i mam nadzieję, że potrwa ona jeszcze bardzo, bardzo długo. Z niecierpliwością czekamy na wrzesień.

    
Bystrzak w swojej ofercie ma jeszcze wiele, wiele innych atrakcji zarówno w okresie wakacyjnym (wakacje z BYSTRZAK-iem) jak również poza nim. Nie będę zdradzać wszystkich bystrzakowych atrakcji, lepiej zajrzyjcie do nich osobiście http://www.olsztyn.bystrzak.org/, ale mogę Wam zdradzić, że osobiście braliśmy udział w Bystrzakowych tańcach przebierańcach oraz Kolorowych rączkach - Mega pozytywne doświadczenie ;) Wszyscy uczestnicy zabawy mogli się się legalnie brudzić. Nie jesteśmy Rodzicami, którzy zabraniają dziecku bawić się całym sobą. Maciek może swobodnie i bez skrępowania obcować z naturą, może zakopywać się w piachu, biegać na boso, brodzić w kałużach a i tak na początku nie bardzo wiedział, co ma począć z brudnymi i lepkimi łapkami. Szybko się zreflektował i dał upust swoim emocjom, o czym swiadczą te oto zdjęcia ;)

   Powyższy wpis, podobnie jak pozostałe, powstał pod osłoną nocy, także ................ nie powiem, napracowałam się przy nim. Jeśli  podobał Ci się, czy też okazał się przydatny, napisz mi o tym, polub, zostaw ślad w postaci komentarza. To dla mnie miłe, ważne i niezwykle motywujące.
           Jeśli uważasz, że jeszcze komuś może okazać się pomocny, nie wstydź
się – puść go dalej w eter.  
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego